Diferencia entre revisiones de «Tlācatōcāitl»

p
r2.5.2) (TepozcuayollotlTlapatlalli: it:Etnico (onomastica); cambios triviales
p (TepozcuayollotlTlamahxiltilli: arz:ديمونيم)
p (r2.5.2) (TepozcuayollotlTlapatlalli: it:Etnico (onomastica); cambios triviales)
In '''Tlācatōcāitl''' [[tōcāyeliztli]] (substantivo) quintōcā in chānehqueh ic in [[tlācatiyān]] ahnozo in [[āltepētl]] īnquizayān. Īpan innāhauatlahtōlli in tāchcāuh mēyalli quimpiya inīn tōcāitl ca [[Chīmalpahin Cuāuhtlehuanitzin]], [[Horacio Carochi]], [[Bernardino de Sahagún]], [[Alonso de Molina]] īhuān [[Agustín de Vetancurt]].
 
== Nāhuatlahtōllli tlācatōcāitl ==
 
In tāchcāuh machiyōtl, in nāhuatlahtōlli chīhua in tlācatōcāitl ic in catyān nāhuatōcaitl.
 
In tlein motlamih īca ''-c(o)'' quipatlah ic ''-catl'', iuhquin:
* [[Mēxihco]] → mēxih''catl''.
* [[Metepēc]] → metepē''catl''.
* [[Huexōtzinco]] → huexōtzin''catl''.
In tlein motlamih īca ''-pan'' quimaxiltiah ''-ēcatl'', iuhquin:
* [[Cuauhxīmalpan]] → cuauhxīmalpanēcatl.
* [[Tlacōpan]] → tlacōpan''ēcatl''.
* [[Xālāpan]] → xālāpanēcatl.
In tlein motlamih īca ''-(t)lān'' quipatlah ic ''-tēcatl'', iuhquin:
* [[Cholōllān]] → cholol''tēcatl''.
* [[Cuextlān]] → [[cuextēcatl]], [[Mixtlān]] → [[mixtēcatl]], [[Tzapotlān]] → [[tzapotēcatl]].
* [[Tepoztlān]] → tepoz''tēcatl''.
In quipiyah in tlahtōltzonhuiliztli ''-ti-'' ahmo mopatla, quichīhuah in tlācatōcāitl quimaxiltiah ''chāneh'', ''tlācatl'', ''calqui'' ahnozo ''calcatl'', iuhquin:
* [[Cuauhtitlan]] → Cuauhtitlan ''chāneh''.
* [[Tōltitlan]] → Tōltitlan ''chāneh''.
* [[Tzapotitlan]] → Tzapotitlan ''chāneh''.
In tlein motlamih īca ''-yān'' ahmo mopatlah; quichīhuah in tlācatōcāitl quimaxitiah ''chāneh'', iuhquin:
* [[Ātlacuīhuayān]] → Ātlacuīhuayān ''chāneh'' nō Ātlacuīhuayān''tlācatl''.
* [[Ātlīquīzayān]] → Ātlīquīzayān chāneh / tlācatl.
* [[Calimayān]] → Calimayān chāneh / tlācatl.
In tlein motlamih īca -mān quipatlah ic ''-mēcatl'', iuhqui:
* [[Ācolmān]] → ācol''mēcatl''
* [[Cōlimān]] → cōlī''mēcatl''.
* [[Oztōmān]] → oztō''mēcatl''.
In tlein motlamih īca -cān hueli quipatlah ēyi iuhcāyōtl, ''-camēcatl'', ''-catl'' nō tlāza in preposición ''-cān'', iuhqui:
* [[Itzohcān]] → itzohcah.
* [[Mazāhuahcān]] → [[mazāhuah]].
* [[Michhuahcān]] → ''michhuah''.
* [[Tōllohcān]] → tōlloh''camēcatl'', tōlloh''catl'' ahnozo ''tōlloh''.
 
In tlein motlamih īca ''-(t)lah'' quimaxiltiah ''-catl'', iuhquin:
* [[Ātlah]] → ātlah''catl''.
* [[Cuauhtlah]] → cuauhtlah''catl'', yōllōquimatiliztli: ahmo icehuia īca cuauh''tlācatl''.
* [[Mīllah]] → mīllah''catl''.
Occēquīntīn tlācatōcāitl tlein monōncuahquīxtiah:
* [[Ācatēnoh]] → Ācatēnoh chāneh / tlācatl.
* [[Ācaxitetl]] → Ācaxitetl chāneh / tlācatl.
* [[Cuāutinchān]] → Cuāutinchān chāneh / tlācatl.
* [[Tenōchtitlan]] → tenōch''catl''.
Occēquīntīn tlācaololli īntlācatōca:
* [[Chīchīmēcatl]].
* [[Ōlmēcatl]].
* [[Otomitl]].
 
In tlein quitlamih īca ''-tēcatl'', ''-catl'', ''(m/n)ēcatl'' īhuān ''(-)tlācatl'', in plural quichīhuah quipatlah in absolutivo-singular ''-tl'' ic in plural ''-h'', iuhquin:
In nāhuatlahtōlli tlatequitiltilia ōme machiyōtl: in nāhuatlahtōlli īhuān in caxtillāntlahtōlli.
 
=== In nāhuatlahtōlli machiyōtl ===
 
In achtopa machiyōtl, ītechpa in yancuīctlahtōlli iuhqui [[Caxtillān]] monemilizcui in neneuhqui iuhcāyōtl, in machiyōtl: ''Caxtiltēcatl'' nō ''Caxtillān tlācatl''; mānel cah ōcce tōcāitl ic in caxtiltēcatl: ''ixpayol(meh)''<ref name="ixpayol">A Nahuatl-English dictionary and concordance to the Cantares.</ref>.
* Japontlāca''tl'' ahnozo ''japon chāneh'' → japontlāca''h'' ahnozo ''japon chānehqueh''<ref name="Japon"/>.
 
=== In caxtillāntlahtōlli machiyōtl ===
 
In inic ōme machiyōtl ahmo neneuhqui ca, tlatequitiltilia in caxtillāntlahtōlli tlācatōcaitl, iuhquin:
[[hy:Էթնոհորոնիմ]]
[[id:Demonim]]
[[it:DemoticoEtnico (onomastica)]]
[[ja:住民の呼称]]
[[lij:Nomme de i abitanti]]
37 540

ediciones