Diferencia entre revisiones de «Tlācatōcāitl»

sin resumen de edición
In tlein motlamih īca ''-c(o)'' quipatlah ic ''-catl'', iuhquin:
*[[Mēxihco]] → mēxih''catl''.
*[[Huexōtzinco]] → huexōtzin''catl''.
*[[Metepēc]] → metepē''catl''.
*[[Huexōtzinco]] → huexōtzin''catl''.
In tlein motlamih īca ''-pan'' quimaxiltiah ''-ēcatl'', iuhquin:
*[[Cuauhxīmalpan]] → cuauhxīmalpanēcatl.
*[[Xālāpan]] → xālāpanēcatl.
In tlein motlamih īca ''-(t)lān'' quipatlah ic ''-tēcatl'', iuhquin:
*[[Tepoztlān]] → tepoz''tēcatl''.
*[[Cholōllān]] → cholol''tēcatl''.
*[[Cuextlān]] → [[cuextēcatl]], [[Mixtlān]] → [[mixtēcatl]], [[Tzapotlān]] → [[tzapotēcatl]].
*[[Tepoztlān]] → tepoz''tēcatl''.
In quipixquipiyah in tlahtōltzonhuiliztli ''-ti-'' ahmo mopatla, quichīhuah in tlācatōcāitl quimaxiltiah ''chāneh'', ''tlācatl'', ''calqui'' ahnozo ''calcatl'' (tēl mopatla [[Tenōchtitlan]] → tenōch''catl''), iuhquin:
*[[Cuauhtitlan]] → Cuauhtitlan ''chāneh''.
*[[Tōltitlan]] → Tōltitlan ''chāneh''.
*[[Oztōmān]] → oztō''mēcatl''.
In tlein motlamih īca -cān hueli quipatlah ēyi iuhcāyōtl, ''-camēcatl'', ''-catl'' nō tlāza in preposición ''-cān'', iuhqui:
*[[Tōllohcān]] → tōlloh''camēcatl'', tōlloh''catl'' ahnozo ''tōlloh''.
*[[Michhuahcān]] → ''michhuah''.
*[[Mzahuahcān]] → [[mazāhuah]].
*[[Itzohcān]] → itzohcah.
*[[MzahuahcānMazāhuahcān]] → [[mazāhuah]].
*[[Michhuahcān]] → ''michhuah''.
*[[Tōllohcān]] → tōlloh''camēcatl'', tōlloh''catl'' ahnozo ''tōlloh''.
 
In tlein motlamih īca ''-(t)lah'' quimaxiltiah ''-catl'', iuhquin:
*[[Mīllah]] → mīllah''catl''.
*[[Ātlah]] → ātlah''catl''.
*[[Cuauhtlah]] → cuauhtlah''catl'', yōllōquimatiliztli: ahmo icehuia īca cuauh''tlācatl''.
*[[Mīllah]] → mīllah''catl''.
Occē tlācatōcāitl:
Occēquīntīn tlācatōcāitl tlein monōncuahquīxtiah:
*[[Cuāutinchān]] → Cuāutinchān tlācah / chāneh.
*[[Ācatēnoh]] → Ācatēnoh tlācatlchāneh / chānehtlācatl.
*[[Ācaxitetl]] → Ācaxitetl tlācatlchāneh / chānehtlācatl.
*[[Cuāutinchān]] → Cuāutinchān tlācahchāneh / chānehtlācatl.
Occē tlācaololli tlācatōcāitl:
*[[Tenōchtitlan]] → tenōch''catl''.
Occēquīntīn tlācaololli īntlācatōca:
*[[Chīchīmēcatl]].
*[[Ōlmēcatl]].
*[[Otomitl]].
 
In tlein quitlamih īca ''-tēcatl'', ''-catl'', ''(m/n)ēcatl'' īhuān ''(-)tlācatl'', in plural quichīhuah quipatlah in absolutivo-singular ''-tl'' ic in plural ''-h'', iuhquin:
* Tepoztēca''tl'' → tepoztē''cah''.
* Mēxihca''tl'' → mēxihca''h''.
* Ātlacuīhuayāntlāca''tl'' → ātlacuīhuayāntlāca''h''.
 
In quitlamitlein quitlamih īca ''-chāneh'' ahnozo in quipix in ''-huah-'', in plural quichihuah īca in tlamiliztli ''-queh'', iuhquin:
* ''Ātlacuīhuayān ''chāneh'' → ''Ātlacuīhuayān ''chānehqueh''.
* Mich''Michhuahhuah'' → mich''michhuahquehhuahqueh''.
 
Occē tlācatōcāitl iuhquin otomitl, in plural quimmochihua zan quipatlah in absolutivo-singular ''-tl'' ic in plural ''-h'': ''otomitl'' → ''otomih''.
13 745

ediciones