Diferencia entre revisiones de «Tlācatōcāitl»

sin resumen de edición
*In quitlami ''-pan'' tlamaxitia ''-ēcatl'', in machiyōtl: [[Tlacōpan]] → ''tlacōpanēcatl''.
*In quitlami ''-(t)lān'' quimocuep ''-tēcatl'', in machiyōtl: [[Tepoztlān]] → ''tepoztēcatl'', [[Cholōllān]] → ''chololtēcatl''; occē tlācatōcāitl: [[cuextēcatl]], [[mixtēcatl]], [[tzapotēcatl]].
*In quipix in zonhuiliztlitzonhuiliztli ''-ti-'' ahmo mocuep, ic in quimochīhua in tlācatōcāitl motlamaxitia ''chāneh'', ''tlācatl'', ''calqui'' ahnozo ''calcatl'', in machiyōtl: [[Cuauhtitlan]] → ''cuauhtitlan chāneh'' (tēl ahmo [[Tenōchtitlan]] → ''tenōchcatl, tenōchcah''),
*In quitlami īca ''-yān'' ahmo mocuep, ic in quimochīhua in tlācatōcāitl motlamaxitia ''chāneh'': [[Ātlacuīhuayān]] → ''Ātlacuīhuayān chāneh'' nō ''Ātlacuīhuayān tlācatl''.
*In quitlami -mān quimocuep ''-mēcatl'', in machiyōtl: [[Ācolmān]] → ''ācolmēcatl'', [[Cōlīmān]] → ''cōlīmēcatl''.
Occē tlācaololli tlācatōcāitl: [[Otompan]] → [[Otomitl]], [[Cuāutinchān]] → ''Cuāutinchāneh'', [[Acatenoh]] → ?.
 
In quitlami ''-tēcatl'', ''-catl'', ''-ēcatl'', ''-mēcatl'' īhuān ''(-)tlācatl'' plural quimmochihua mocuep in absolutivo-singular ''-tl'' ic in plural ''-h'', in machiyōtl: ''Tepoztēcatltepoztēcatl'' → ''Tepoztēcahtepoztēcah'', ''Mēxihcatlmēxihcatl'' → ''Mēxihcahmēxihcah'', ''Tlacōpanēcatltlacōpanēcatl'' → ''Tlacōpanēcahtlacōpanēcah'', ''Ācolmēcatlācolmēcatl'' → ''Ācolmēcahācolmēcah'' īhuān ''israellācatl'' → ''israellācah''
 
In quitlami ''-chāneh'' ahnozo in quipix in ''-huah-'' plural quimmochihua īca in tlamiliztli ''-queh'', in machiyōtl: ''Ātlacuīhuayān chāneh'' → ''Ātlacuīhuayān chānehqueh'', ''michhuah'' → ''michhuahqueh''.
 
Occē tlācatōcāitl iuh otomitl, in plural quimmochihua zan mocuep in absolutivo-singular ''-tl'' ic in plural ''-h'': ''otomitl'' → ''otomih''.
 
==Ahmo Nāhuatlācatōcāitl==
Ītechpa in yancuīctlahtōlli iuhqui [[Caxtillān]] monemilizcui in neneuhqui iuhcāyōtl, in machiyōtl: ''Caxtiltēcatl'' nō ''Caxtillān tlācatl''; mānel cah ōcce tōcāitl ic in caxtiltēcatl: ''ixpayol(meh)''<ref>A Nahuatl-English dictionary and concordance to the Cantares.</ref>.
 
Ītechpa occē ahmo nāhuatōcāitl in motequitiltia in caxtillāntōcāitl iuhqui in īmachiyōtl [[Carochi]] īhuān [[Chīmalpahin]] nō in cxtillāntlahtōlli tōcāitl: [[Portugal]] → ''portugallācatl''<ref name="Portugal1"> Horacio Carochi, ōquihcuilo ītechpa in ''portugueses'' iuhqui ''Portugallācà''.</ref> ahnozo ''portugues''<ref name="Portugal2"> Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''portugues'' iuhqui ''portugal tlacatl'' īhuān in plural ''portuguestin''.</ref>, [[Israel]] → ''israellācatl'' <ref>Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''israelitas'' iuhqui ''israellaca''.</ref> īhuān, [[XaponJapon]] → ''xapontlācahjapontlācatl''<ref name="Japon">Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''japoneses'' iuhqui ''jabonjapon tlaca''.</ref>., [[Inglaterra]] → ''ingles'' ahnozo ''inglestlācatl'' īhuān [[Alemania]] → ''aleman'' ahnozo ''alemaniatlācatl''
 
In plural mochihua īca in neneuhqui machiyōtl tlein in nāhuatlācatōcāitl, tēl nō īca in caxtillāntlahtōlli machiyōtl, iuhqui: ''portugallācatl'' ahnozo ''portugues'' → ''portugallācah''<ref name="Portugal1"/> ahnozo ''portuguestin''<ref name="Portugal2"/>, ''aleman'' ahnozo ''alemaniatlācatl'' → ''alemanes''<ref> Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''aleman(es)'' iuhqui ''alemañis''.</ref> ahnozo ''alemaniatlācatl'', ''ingles'' ahnozo ''inglestlācatl'' → ''ingleses''<ref>Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''ingleses'' iuhqui ''ingleses''.</ref> ahnozo ''inglestlācatl'', ''japontlācatl'' → ''japontlācah'' ahnozo ''japontin''<ref name="Japon"/>.
 
{{Tlahtōlcaquiliztilōni}}
13 739

ediciones