Diferencia entre revisiones de «Tlācatōcāitl»

sin resumen de edición
 
*In Nāhuatlācatōcāitl mochīhua ic in catyān nāhuatōcaitl.
*In quitlami ''-c(o)'' quimocuep ''-catl'', in machiyōtl: ''[[Mēxihco->]] → Mēxihcatl'', mēxihcatl'', [[Metepēc->]] Metepēcatl→ ''metepēcatl''.
*In quitlami ''-pan'' tlamaxitia ''-ēcatl'', in machiyōtl: ''[[Tlacōpan->]] Tlacōpanēcatl→ ''tlacōpanēcatl''.
*In quitlami ''-(t)lān'' quimocuep ''-tēcatl'', in machiyōtl: [[Tepoztlān]] → ''Tepoztlān->Tepoztēcatltepoztēcatl'', ''[[Cholōllān->]] → Chololtēcatl''chololtēcatl''; occē tlācatōcāitl: [[cuextēcatl]], [[mixtēcatl]], [[tzapotēcatl]].
*In quipix in zonhuiliztli ''-ti- ahnozo in quitlami īca ''-yān'' ahmo mocuep, ic in quimochīhua in tlācatōcāitl motlamaxitia ''chāneh'', ''tlācatl'', ''calqui'' ahnozo ''calcatl'', in machiyōtl: [[Cuauhtitlan]] → ''Cuauhtitlan-> Cuauhtitlancuauhtitlan chāneh'' (tēl ahmo ''[[Tenōchtitlan]] -> Tenōchcatl''tenōchcatl, Tenōchcahtenōchcah''), ''Ātlacuīhuayān -> Ātlacuīhuayān chāneh'' nō ''Ātlacuīhuayān tlācatl''.
*In quitlami īca ''-yān'' ahmo mocuep, ic in quimochīhua in tlācatōcāitl motlamaxitia ''chāneh'': [[Ātlacuīhuayān]] → ''Ātlacuīhuayān chāneh'' nō ''Ātlacuīhuayān tlācatl''.
*In quitlami -mān quimocuep ''-mēcatl'', in machiyōtl: ''Ācolmān-> Ācolmēcatl'', ''Cōlīmān-> Cōlīmēcatl''.
*In quitlami -cān hueli mocuep ēyi iuhcāyōtl:mān quimocuep ''-camēcatl'', ''-catl'' nō tlāza in preposición ''-cānmēcatl'', in machiyōtl: ''Tōllohcān->[[Ācolmān]] Tōllohcamēcatl'', ''Tōllohcatl'' ahnozo ''Tōllohācolmēcatl'', ''Michhuahcān-> Michhuah''[[Cōlīmān]] ahnozo ''Michhuahcatlcōlīmēcatl''.
*In quitlami -cān hueli mocuep ēyi iuhcāyōtl: quimocuep ''-camēcatl'', ''-catl'' nō tlāza in preposición ''-cān'', in machiyōtl: [[Tōllohcān]] → ''tōllohcamēcatl'', ''tōllohcatl'' ahnozo ''tōlloh'', [[Michhuahcān]] → ''michhuah'' ahnozo ''michhuahcatl''. Occē: [[Mazāhuah]], [[Itzohcah]].
*In zatepan in quitlami ''-(t)lah'' tlamaxitia ''-catl'', in machiyōtl: ''[[Mīllah->]] Mīllahcatl→ mīllahcatl'', ''[[Ātlah->]] → Ātlahcatl'', ātlahcatl'', [[Cuauhtlah->]] Cuauhtlahcatl→ ''cuauhtlahcatl'', yōllōquimatiliztli: ahmo icehuia īca ''cuauhtlācatl''.
 
Occē tlācaololli tlācatōcāitl: Mazāhuah,[[Otompan]] → [[Otomitl]], Cuextēcatl,[[Cuāutinchān]] Mixtēcatl, Tzapotēcatl''Cuāutinchāneh'', etc[[Acatenoh]] → ?.
 
In quitlami ''-tēcatl'', ''-catl'', ''-ēcatl'', ''-mēcatl'' īhuān ''(-)tlācatl'' plural quimmochihua mocuep in absolutivo-singular ''-tl'' ic in plural ''-h'', in machiyōtl: ''Tepoztēcatl'' → ''Tepoztēcah'', ''Mēxihcatl'' → ''Mēxihcah'', ''Tlacōpanēcatl'' → ''Tlacōpanēcah'', ''Ācolmēcatl'' → ''Ācolmēcah'' īhuān ''israellācatl'' → ''israellācah''
 
==Ahmo Nāhuatlācatōcāitl==
 
Ītechpa in yancuīctlahtōlli iuhqui [[Caxtillān]] monemilizcui in neneuhqui iuhcāyōtl, in machiyōtl: ''Caxtiltēcatl'' nō ''Caxtillān tlācatl''; mānel cah ōcce tōcāitl ic in caxtiltēcatl: ''ixpayol(meh)''<ref>A Nahuatl-English dictionary and concordance to the Cantares.</ref>.
 
Ītechpa occē ahmo nāhuatōcāitl in motequitiltia in caxtillāntōcāitl iuhqui in machiyōtlīmachiyōtl [[Carochi]] īhuān [[Chīmalpahin]]: [[Portugal]] → ''portugallācatl''<ref> Horacio Carochi, ōquihcuilo ītechpa in ''portugueses'' iuhqui ''Portugallācà''.</ref><ref> Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''portugues'' iuhqui ''portugal tlacatl'' īhuān in plural ''portuguestin''.</ref>, [[Israel]] → ''israellācatl'' <ref>Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''israelitas'' iuhqui ''israellaca''.</ref> īhuān [[Japon]] → ''japontlācah''<ref>Chīmalpahin, ōquihcuilo ītechpa in ''japoneses'' iuhqui ''jabon tlaca''.</ref>.
 
{{Tlahtōlcaquiliztilōni}}
13 739

ediciones